Yazılım Dünyasına Giriş ve Bazı Temel Kavramlar

0
2798
Programlama dilleri

Merhaba bu yazımızda genel olarak yazılım ve programlama dünyasına yeni adım atmış kişilerin karşılaşacağı temel kavramlar ve yanlış öğrenilmiş hataları düzeltmek amacıyla bir kaç noktaya değinmek istiyorum

Program Nedir ?

Bilgisayar için düşünürsek belli başlı işleri yaptırmak için yazdığımız komutların toplamına program denir. Program olarak çok büyük programları düşünmemize gerek yok aslında. En basit olarak bilgisayarımızı belli bir süre sonra kapatmanması için cmd kısmından yazılıp bu komut satırının bir exe olarak kaydedilmesiyle en basit bir programı hazırlamış olduk. Bu komutlar da belli programlama dilleri ile yapılmaktadır.

shutdown cmd

 

IDE ve Derleyici Arasındaki Fark Nedir?

Genellikle en çok karıştırılan bu iki kavram aslında birbirinden farklı şeylerdir. Yazdığımız kod parçacığı genellikle latin harfleri ve belli kalıplara (syntax) uygun şekilde yazılır. Ancak bilgisayar ve bütün elektronik cihazlar bizim yazdığımız dili yorumlama kabiliyeti yoktur. Bütün elektronik cihazlar makine dili dediğimiz 1 ve 0 ile çalışır. Bu yüzden bu yazdığımız kod parçacığının makine diline çevrilmesi gerekmektedir. Bu çevirme olayı için derleme kavramını kullanıyoruz. Sadece yazdığımız kodu makine diline çeviren programlara derleyici diyoruz. IDE (Integrated Development Environment) ise içerisinde derleyici programı da bulunduran aynı zamanda ekstra kod yazmayı kolaylaştırıcı otomatik tamamlama veya hata bulma gibi işlemleri de yapabilen kullanıcının rahat etmesi için oluşturulmuş programlardır. Örneğin Microsoft Visual Studio bir IDE’dir.

Algoritma Nedir ?

Algoritma en basit tanımıyla yapılacakların sıralama listesidir. Nasıl ki bir kek yapımında belli tarifler var ve sırayla yapılması gerekiyorsa aynı mantık programlamada da geçerlidir. Algoritma kavramı 750-830 yılları arasında Bağdat’da yaşamış matematikçi Harezmî tarafından ortaya atılmıştır.

algoritma tek çift

Algoritma bir sorunun nasıl çözüleceğine adım adım yaklaşmak için bir bilgisayar programcısının mutlaka bilmesi gereken bir kavramdır. Algoritma kurmadan programlama yapmak yanlıştır. Bu sayede oluşturduğu programı belli algoritmalar ile oluşturur. Eğer belli bir sıralama ile yapılmazsa bu kod anlaşılırlığını yitirir ve ilerde güncelleme yapmak istenildiği zaman karmaşıklığa yol açar, bir sorunla karşılaştığında bu sorunu çözmesi çok zaman alacaktır.

Hangi Dili Öğrenmeliyim ?

Yazılım dünyasına giriş yapanların en çok merak ettiği soruların başında gelir. Hangi dili öğrenirsem işime yarar. Buna benim vereceğim cevap ise dil öğrenme algoritma ve programlama yapısını öğren olacaktır. Eskiden sadece 1-2 tane programlama dili vardı ve onlara göre programlar yazılıyordu.

programlama dilleri

Ancak geçtiğimiz 10 yıl içerisinde bir çok dil ortaya çıktı ve halen de çıkmaya devam etmektedir. Bu sebeple özel bir dil seçip o dilde kendini geliştirmek kişiyi geliştirici bir durum değildir. Bir dil öğrenmek yerine “öğrenmeyi öğrenmek” kavramıyla yaklaşırsa öğrenemeyeceği bir programlama dili yoktur. Bugün bir çok büyük internet siteleri, işletim sistemleri( linux,mac vs.) tek bir dil üzerinden değil her dilin kendi avantajlarını uygun duruma adapte ederek birbirleriyle uyumlu bir şekilde düzenleyerek kullanmaktadır.

Hep duyduğum bir diğer konu ise web alanında mı, masaüstü uygulamalar mı yoksa mobil  uygulama mı öğrenmeliyim ?

Bu sorunun cevabını aslında verecek olan insanın ilgi alanıdır. Önce hangi alan ilgisini çekiyorsa onda uzmanlaşması gerektiğine inanıyorum. Bu alanları nasıl anlayacağını da yukarıda bahsettiğim gibi tek bir dil yerine farklı dilleri öğrenerek farklı alanlarda projeler geliştirerek karar vermeli.

masaüstü uygulama mı mobil uygulama mı

Günümüzde mobil teknolojisi çok revaçta ancak bu demek değil ki diğer alanlar yok olacak. Basit bir mantıkla düşünürsek mobil uygulama ile web uygulamasını kullanıyor. Facebook uygulamasını telefondan facebook.com sitesine giriş için kullanıyoruz veya akıllı ev sistemlerinde mobil teknoloji aracılığı ile gömülü sistemleri kontrol ediyoruz. Aslında hepsi birbirleriyle bağlantılı tek sorun hangisi ilgini çekecek ve araştırmaktan geliştirmekten zevk alacaksın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.