Github Proje Yükleme

17
23999

Merhabalar Github yazılım alanıyla ilgilenenler için olmazsa olmaz bir platformdur. Bu platformda bir çok program örnekleri depolamamızı ve paylaşılanlara ulaşmamızı sağlar. Githuba dosya yükleme işlemini resimli ve adım adım işleyerek anlatacağım. Bu yöntem şu ana kadar kullandığım ve en basit yöntemdir. Ancak kendinizi geliştirmeniz için diğer yükleme yöntemlerini de denemenizi öneririm.

1.Adım

Aşağıdaki linkten gitHub masaüstü programını indiriyoruz. Kurulumunu yapıyoruz.

GitHub masaüstü uygulaması

2. Adım

Desktop uygulmasını açıyoruz ve File>Options kısmına tıklıyoruz. Ardından gelen ekranda Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek giriş yapıyoruz.

Giriş yaptığımıza göre artık dosya yüklemeye geçebiliriz.

3.Adım

https://github.com/login sitesine girip buraya da giriş işlemini yapıyoruz.

4.Adım

Sağ üstten profil resmimizin yanıdaki ok işaretine tıklayıp Your Profile seçeneğini seçiyoruz.

Gelen ekranda yukarıdaki menüde Repositories kısmını tıklıyoruz.

5.Adım

Gelen ekranda Repository Name kısmına depolama alanı olarak adlandırıyor ve istediğmiz bir ismi vereceğiz. Ben deneme adını vereceğim. Description açıklama kısmıdır ve isteğe bağlı olarak boş bırakılabilir.

Public seçeneği seçili ancak private seçeneği de mevcut. Bu seçeneği seçebilmek için girişimci hesabı yani ücretli hesap açarak gönderdiğimiz kodları diğer kullanıcılardan gizleme imkanımız vardır. Ek olarak öğrenci hesapları açarak da bu işlemi yapabiliriz. Aylık 7$ ücreti vardır. Biz public olarak devam edeceğiz.

Initialize this repository with a README  kısmını ise işaretlemek zorunda değiliz. Ancak önerilen bizim o kısmı işaretlememiz. Genelde readme kısmı olan projeler daha saygınlık görür ve programın kullanımını kim tarafından yapıldığı gibi açıklama kısımları eklenir.

Add .gitignore kısmını ise yazdığımız proje hangi dilde ise o dili seçme imkanı sunuyor (C,Java,Php vb.) Ancak none olarak da bırakabilirsiniz. Add a licence kısmı da aynı şekilde linsans belirtmek için bir seçim kısmı bunu da none olarak işaretleyip devam ediyoruz.

Son olarak Create Repository seçeneğini seçiyoruz.

6.Adım

Karşımıza deneme adıyla oluşturduğumuz depolama sayfası geldi sağda bulunan Clone or download seçeneğini ardından gelen uyarı çubuğunda da open in desktop seçeneğini seçiyoruz ardından yukarıdan gelen kısımda uygulamayı aç diyoruz.

7.Adım

Uygulamayı aç dedikten sonra masaüstü programımızda ekran belirecek ve  Clone seçeneğini seçiyoruz.

8.Adım

Artık en kolay kısma gelmiş bulunuyoruz

Tek yapmamız gereken C:\Belgeler\GitHub dizinine gittiğimizde deneme adında bir klasörümüzün oluştuğunu göreceksiniz. Buraya yüklemek istediğiniz projenin kodlarını veya herhangi bir şeyi yükleme yapabilirsiniz. Ben deneme olduğundan deneme.h biçiminde bir C++ program dosyası yollayacağım. Sizler istediğiniz şeyi yükleyebilirsiniz.

9.Adım

Artık masaüstü uygulamamıza döndüğümüz zaman bu ekranla karşılaşıyoruz. Summary kısmına konu başlığı description kısmına da açıklama yazıyoruz. Tabii bu isteğe bağlı boş da bırakılabilir. Ardından Commit to master seçeneğini seçiyoruz. Ve son olarak da yukarıdaki Feth origin seçeneğini tıklıyoruz. Ve yükleme işlemi tamamlanmış oluyor.

Resimde görüldüğü gibi artık projemizi GitHub hesabına yüklemiş bulunuyoruz. Böylece projelerinizi internette depolama ve paylaşma imkanı buluyoruz.

17 YORUMLAR

 1. hocam Unity projesini Githuba yüklemeye çalışıyorum VisualStdio üzerinden ama su hatayı alıyorum:

  Git failed with a fatal error.
  error: open(“.vs/Unity_Second_Game/v16/Browse.VC.opendb”): Permission denied
  fatal: Unable to process path .vs/Unity_Second_Game/v16/Browse.VC.opendb

  • izinlerle alakalı problemlerden kaynaklı bir sorun
   Browse.VC.opendb dosyasında bir permission düzenlemesi yapmanız gerekmektedir. VisualStudio administrator olarak çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

 2. githuba dosya yükleme derdine bırakacaktım ögrenmeyi az kalmıstı. console dan hata vermeye basladı. VS içinden hata. bununla rahat yükledim neyseki. alt tarafı bir metin satırı yüklüyoruz bu kadar zorlamaya ne gerek var anlamadım. delirtti beni. böyle büyük bir yapı github. bu kadar zor olmamalı yüklemek. sayfalar ca kod yazayım komut satırından ama kafasına göre hata verip durmasın.

 3. merhaba çok bilgilendirici olmuş teşekkür ederim fakat bir sorum olacaktı. biz projede bir değişiklik yaptığımızda bu githubdakine de yansıyacak mı?

  • Teşekkür ederim. Evet projede yaptığınız her değişiklik kayıt alında tutuluyor. Bu değişiklikleri commit olarak gönderebilirsiniz. Eğer gönderim yapmazsanız oraya yansımaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.