Merhabalar bu yazı dizimizde Endüstri 4.0 ile beraber gelişen robotik teknoloji üzerine bir projenin detaylarından çalışma yapısından, robotik kol çeşitlerinden bahsedeceğim.

Proje Özeti

Günümüz son teknolojik gelişmeleri de takip edildiğinde ortaya çıkan en temel problemlerden birisi sanayide insan gücünü en aza indirgeyerek robotik güce geçilmesidir. Bu sorun geçmişten günümüze buharlı makinelerin bulunmasından, bantlı seri üretim sistemine geçilmesiyle günümüze kadar dayanmaktadır. 21. Yüzyıldaki teknolojik gelişmelerle birlikte Endüstri 4.0 teknolojisine geçiş adımlarına başlanmış, Türkiye’deki büyük firmalar bu teknolojiye yavaş yavaş geçiş yapmaya başlamışlardır. Endüstri 4.0 ile birlikte üretimin, akıllı fabrikalara doğru yönelmesiyle ortaya çıkan birbirleriyle iletişimli robotlara ihtiyaç doğmuştur. Fabrikalardaki insan gücünü, maliyeti minimuma indirip, üretim kalitesini ve hızı maksimuma çıkartmak hedeflenmektedir.

Projedeki Amaçlar ve Hedefler

Projemiz günümüzde duyulan “akıllı fabrika ihtiyaçlarından esinlenmiştir. Burada temel amaç sistemimizin en az hatayla ve en hızlı şekilde üretimin serileştirilmesi, insan gücünün en aza indirgenmesini bu sayede yapılacak hatalar, iş kazaları gibi istenmeyen durumların önüne geçmek amaçlanmış ve hedef olarak da üretimde her bir verinin toplanarak, işlenmesi, analiz edilmesi ve verimi arttırmayı, kendini kısa sürede amorti edip en yüksek katkıyı hedeflemiştir. Sınıflandırma işlemleri daha verimli bir şekilde yapılabilecek.

 • İnsanların hızından daha hızlı ve doğru bir şekilde işlemeye sahip olacak.
 • Birden fazla insanın tarafından yapabilecek iş tek bir robot sayesinde yapılacağı için ekonomik anlamda bir tasarruf sağlanacaktır.
 • Standart bant sistemlerine ek olarak robotik kol sayesinde de sadece taşıma değil ayırma işlemi de yapabilecek.
 • Akıllı fabrikaların kurulumunda ve hayata geçirilmesinde temel rol almayı hedeflemiştir.

 Robotik Sistemlerin Avantaj ve Dezavantajları

Her sistemde olduğu gibi robotik sistemlerin de avantajları ve dezavantajları vardır. Günümüz şartlarında ortaya konulacak ürünlerin hızlı, kaliteli ve güvenilir bir şekilde ortaya konulması önemlidir. Bu sistemin kullanılacağı ortam, getiri ve götürüleri, ihtiyaç olup olmadığı gibi etmenler dikkate alınmalıdır.

Avantajları

 • Hız artışı
 • Maaliyetin düşmesi
 • Oluşabilecek iş kazalarının azalması
 • Zamandan tasarruf

Dezavantajları

 • İlk montaj ve tasarım maaliyetinin yüksek olması
 • Ortama göre plan yapılacağından güncelleme gereklilikleri
 • Geliştirmek için yatırım maaliyetleri

Robotik Kol

Robotik kollar günümüzde sanayi içerisinden, sağlık sektörüne göre her alanda kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bu sebeple bir çok sektörde tercih edilmektedir. Daha çok fabrikaların otomatikleşen bölümlerin eli ayağı konumunda yer almaktadır. Kullanım alanlarına göre de çeşitlendirilmişlerdir.

Robotik Kol Çeşitleri

SCARA Robot Kolu

Scara tip robotik kol sanayide montaj uygulama alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle yüksek hızlı ve yoğun kapasiteli işlerde tercih edilmektedir. Eklem yerlerinde elektrik motorları bulunmaktadır. Bu kolun hareket etmesini kendi ve dönmesini sağlar. Ağız kısmında ise kavramayı esnek bir şekilde yapması için pnömatik motor bulunmaktadır.

Kartezyen Robot Kolu

Kartezyen robot kolu adından da anlaşılabileceği gibi X, Y, Z eksenlerinde hareket etmektedir. Taşıma ve tutma işlemlerini gerçekleştirmektedir. Avantajı olarak dar alanlarda basit bir şekilde ağır yükleri ve büyük cisimleri taşımaktadır. Ancak sınırlı bir alanda çalıştığından bu bir dezavantajdır.

Silindirik Robot Kolu

Silindirik robot kolu  geniş dönüş kabiliyetleri  sayesinde hareket etme yeteneği daha yüksektir. Diğer kollar gibi tutma ve taşıma görevini gerçekleştirmektedir. Pnömatik, hidrolik ve elektrik motor çeşitleri mevcuttur.

Küresel Robot Kolu

Polar robot kolları olarak da isimlendirilmektedir. Küresel bir alanda çalıştığından programlanması diğer robot kollara göre daha zordur.  Hareket alanları kollarının uzunluğuna göre değişkenlik gösterir. Kollar ne kadar geniş üretilirse o kadar hareket alanı artmaktadır. Pres, kaynak, eğme gibi metal sanayisinde etkin olarak kullanılırlar.

Eklemli Robot Kolu

En az 3 eksende döner eklem hareketine sahip robot koldur. Taşıma, yerleştirme gibi alanlarda etkin kullanılır.  Bu projede de eklemli  robot kolu kullanılmıştır. Sabit bir alanda ve tutup taşıma işlemini gerçekleştireceği için tercih edilmiştir. Her eklem ayrı bir elektrik motoru ile kontrol edilir. Hareket alanı yazılan programa ve kullanılan elektrik motorlarına göre değişiklik gösterir.

 

Robotik Kol Kullanım Alanları

 • Basit ve tekrar gerektiren işler
 • Ağır ve tehlike unsuru barındıran işler
 • Tehlikeli ortamlar (kimyasal gazların bulunduğu ortamlar)
 • Kaynak
 • Boyama
 • Montaj
 • Malzeme taşıma
Robot kolun çalışma yapısı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.