Microsoft 2005 yılının başlarında Spleak isimli MSN’den sohbet edebileceğin bir chat robotu oluşturmuştu. Ancak bu robotun ilk deneyimler olmasından dolayı çok fazla eksikleri vardı ve sürekli aynı cevaplar vererek bir süre sonra sıkıcı bir hale gelmişti.

Son zamanlarda Microsoft’un geliştirdiği bir başka chatbotu olan Zo isimli yapay zeka programını piyasaya sürdü. Ancak bundan da beklenen verim alınamadıktan sonra 15 Mart 2017 yılında Ruuh isimli son sürüm olan chatbotunu piyasaya sürdü.

  • Zo bağlantı adresi aşağıdaki linktedir.

https://www.zo.ai

Ruuh nedir ?

Microsoftun 18-25 yaş arası genç kitlelerin nelere ilgi duyduklarını, neler istediklerini belirlemek için ortaya çıkardığı bu chatbotu kısa süre içerisinde gençler arasında büyük bir popülerliğe ulaştı. Ruuh 16 yaşında olan ve Sydney’de yaşayan bir genç kız olarak karşımıza çıkıyor. İlgi alanları arasında seyahat etmek, müzik dinlemek, spor yapmak gibi daha çok gençlerin ilgi odağı olan konularda geliştirilmiş ve tıpkı insan gibi duyguları olan bir chatbotudur. Aynı zamanda İngilizce pratik yapmak isteyen kullanıcılar için de pratik yapma aracı olarak da görülmektedir.

Microsoft Ruuh

Çalışma yapısı

Metinleri işleyerek konuşma yapabilen bir bilgisayar programdır. Öğrenebilme yeteneğine sahip bu program konuştuğu kişilerden gelen bilgileri kendi veri tabanındaki kelimelerle işleyerek en uygun olabilecek cevapları vermektedir. Bu sayede tıpkı bir arkadaşmış gibi davranışlar sergiliyor.

Ruuh’la nasıl iletişime geçileceği ise çok basit. Aşağıdaki linke tıkladıktan sonra browser üzerinden Facebook’un messenger uygulamasına giriş yapıyoruz ardından Ruuh isimli kullanıcı ile sohbete başlıyoruz işte bu kadar. Şimdilik göze çarpan dezavantaj olarak dil desteği olmamasından dolayı sohbetimizi İngilizce dilinde yapmak zorundayız.

https://www.messenger.com/t/Ruuh

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.